Grzybica pachwin - przyczyny, objawy i leczenie
Grzybica pachwin to problem, który dotyka często aktywnych fizycznie mężczyzn. Zmiany skórne i świąd w okolicy pachwin mogą świadczyć o zakażeniu i wymagać leczenia przeciwgrzybiczego. Sprawdź przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia grzybicy pachwin.
Grzybica pachwin (Tinea cruris) to zakażenie grzybicze zajmujące okolice pachwin. Występuje prawie zawsze u mężczyzn i nastoletnich chłopców, bardzo rzadko u kobiet. Jej przebieg ma często charakter nawrotowy. Grzybica pachwin jest spowodowana najczęściej przez dermatofity – organizmy żywiące się keratyną, czyli substancją występującą m.in. w ludzkim naskórku. Do organizmów wywołujących grzybicę pachwin należą najczęściej Trichophyton rubrum czy Epidermophyton floccosum.
Grzybica pachwin - przyczyny
Do zakażenia pachwin dochodzi przez bezpośredni kontakt z patogenami bytującym na ręcznikach, gąbkach i bieliźnie. Dermatofity, czyli organizmy odpowiedzialne za rozwój grzybicy, bardzo lubią wilgoć, pocenie się i podrażnienia mechaniczne skóry.
Do infekcji może też dojść na skutek przeniesienia zakażenia z zaatakowanych grzybicą stóp lub narządów płciowych.
Do czynników sprzyjających wystąpieniu grzybicy pachwin należą:
- osłabienie układu odpornościowego,
- współwystępowanie innych schorzeń skóry, w tym atopowego zapalenia skóry,
- cukrzyca,
- otyłość,
- problemy z nadmierną potliwością,
- noszenie obcisłych ubrań lub bielizny z materiałów nieprzepuszczających powietrza.
Grzybica pachwin - objawy
Pierwszym objawem grzybicy pachwin może być czerwona plama o nieregularnym kształcie, zlokalizowana na wewnętrznej powierzchni uda, z zaznaczoną wypukłością w części obwodowej. Wypukłość ta zwykle powiększa się na zewnątrz, pozostawiając przejaśnienie na środku zmienionej chorobowo skóry. Zmianom może towarzyszyć uczucie świądu lub pieczenia. Obwodowo występują grudki lub pęcherzyki.
Niekiedy stan zapalny skóry występuje również poza pachwinami, w okolicach podbrzusza, odbytu, pośladków i zewnętrznych narządów płciowych. Zakażona skóra złuszcza się i pęka w obrębie zmian. U mężczyzn, najczęściej niezmieniona chorobowo jest moszna.
Jeśli powyższe objawy pojawią się na skórze, należy udać się do lekarza dermatologa, który zleci wykonanie badania mykologicznego na obecność grzybów.
Leczenie grzybicy pachwin
Małe ogniska grzybicy pachwin można leczyć miejscowo, jednak te większe wymagają już leczenia doustnego. W leczeniu grzybicy pachwin stosuje się kremy, maści i żele zawierające substancje przeciwgrzybicze - część z nich jest dostępna bez recepty. Terapia miejscowa trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. W leczeniu miejscowym bardzo dobre rezultaty daje stosowanie cyklopiroksolamiy w kremie, żelu lub w płynie, zaś rozległe i sączące się zmiany leczone są poprzez podawanie doustne przez okres 2 tygodni itrakonazolu, terbinafiny i flukonazolu.
Ponieważ grzybica pachwin jest przypadłością często nawracającą, zaleca się aby długość terapii była zgodna ściśle z zaleceniami lekarza.
W trakcie leczenia warto nosić luźne bokserki, które zapobiegają otarciom pachwin oraz zapewniają dostęp powietrza. Do czasu wyleczenia grzybicy należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych.
Profilaktyka grzybicy pachwin
Aby uniknąć grzybicy pachwin, należy przede wszystkim dbać o higienę skóry ciała przez regularne, codzienne korzystanie z prysznica i mycie ciała za pomocą łagodnych mydeł i żeli. Ważny jest odpowiedni dobór bielizny i odzieży. Powinna być z naturalnych, przewiewnych materiałów, najlepiej bawełny. Warto wybierać luźne, niekrępujące ubrania, które zapobiegają nadmiernej potliwości. Codzienna zmiana bielizny to podstawa.
Każdorazowo po treningu należy wziąć prysznic i uprać ubrania, w których się ćwiczyło. Z kolei przed treningiem warto korzystać z pudrów i zasypek, by zabezpieczyć odpowiednio skórę pachwin. Aby nie zarazić się grzybicą, nie powinno się używać cudzych ręczników i gąbek, a do sauny i pod prysznic w miejscach publicznych (np. na basenie czy siłowni) należy zawsze chodzić w klapkach.
Powiązane artykuły:
Leczenie grzybicy >>
Wszystko o grzybicy >>
Grzybice skóry gładkiej >>
Bibliografia:
- Leczenie powierzchownych zakażeń grzybiczych – rekomendacje ekspertów Sekcji Mikologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Romuald Maleszka, Zygmunt Adamski , Jacek Szepietowski , Eugeniusz Baran, Przegląd Dermatologiczny 2015, 102, 305–315
- Elewski B.: Grzybicze zakażenia skóry, Alfa Medica Press: Bielsko-Biała 2000. ISBN 83-86019-86-1
- „Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową” Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski
- „Leczenie chorób skóry” red. Andrzej Kaszuba
- „Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową” red. Jacek Szepietowski i Adam Reich
- “Diagnosis, prevention and treatment of fungal infections” D. Gould, w: Primary Health Care. 22, 6, 32-39. Date of acceptance: January 16 2012
- „Klinika zakażeń grzybiczych skóry i jej przydatków w praktyce lekarza rodzinnego – problem ciągle aktualny” D. Trzmiel, A. Lis-Święty, B. Bergler-Czop, w: Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2011, Tom 17, Nr 4, 212-217
- „Profilaktyka i leczenie grzybic” G. Kądziela-Wypyska, R. Miturska, Bartłomiej Wawrzycki, G. Chodorowska, w: Medycyna Rodzinna 5/2004, s. 201-204