Higiena intymna – jak pielęgnować okolice intymne?

Higiena intymna – jak pielęgnować okolice intymne?

Higiena intymna to niezwykle ważny element codziennej pielęgnacji ciała. Gdy jest odpowiednia, nie tylko zapewnia komfort, ale też pozytywnie wpływa na zdrowie i usprawnia życie seksualne. Jak o nią dbać?

Czym jest higiena intymna?

Ciało i umysł to dwie „składowe” ludzkiego zdrowia, o które należy dbać w równym stopniu, by pozostawać w dobrej kondycji. Pielęgnacja ciała to nie tylko zabiegi upiększające dla osób, które chcą zawsze wyglądać świetnie i młodo. Dotyczy ona każdego, bez względu na płeć i wiek i jest ważnym elementem codziennego życia.

Jedną z istotniejszych sfer tej pielęgnacji jest higiena intymna. Co to takiego? Składają się na nią czynności mające na celu zachowanie czystości i zdrowia zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych oraz miejsc z nimi bezpośrednio sąsiadujących.

Właściwa pielęgnacja miejsc intymnych to wcale nie takie łatwe zadanie. Z jednej strony powinna zapewnić im odpowiednią czystość i komfort, z drugiej jednak – nie może nadto naruszać ich naturalnej bariery ochronnej, by nie obniżyć odporności na szkodliwe działanie drobnoustrojów i innych czynników zewnętrznych.

Higiena miejsc intymnych musi więc być wyważona, zgodna z naturą i wychodzić naprzeciw indywidualnym potrzebom. Wachlarz higienicznych postępowań jest dość szeroki i obejmuje nie tylko mycie, ale też wybieranie odpowiedniej odzieży czy nawet dietę.

Higiena intymna kobiet

Higiena intymna dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, jednak w przypadku tych drugich odgrywa szczególnie istotną rolę, ze względu na takie czynniki, jak:

 

Samo umiejscowienie i budowa narządów kobiecych sprawiają, że higiena intymna jest utrudniona. Ograniczony dostęp powietrza do „schowanych” i wilgotnych miejsc stwarza idealne warunki do namnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów, a do tego dochodzą jeszcze szczególne sytuacja jak choćby miesiączka.

Podczas krwawienia menstruacyjnego zachowywanie czystości i suchości miejsc intymnych jest wyjątkowo trudne. Podobnie po porodzie, kiedy dodatkowo narządy bywają podrażnione lub zranione.

Momentem, kiedy dbałość o higienę intymną nabiera szczególnego znaczenia jest ciąża. To czas, w którym wszelkiego rodzaju infekcje są groźne ze względu na rozwijające się w macicy dziecko. Dbając o higienę w ciąży należy również wybierać naturalne, bezpieczne środki pielęgnacyjne, by nie zaszkodzić płodowi.

higiena intymna

 

Zdarza się, że narządy kobiece potrzebują specjalnego nawilżenia i ukojenia po stosunku. Higiena intymna powinna na co dzień utrzymywać nawilżenie na stałym, prawidłowym poziomie, bez którego jakość życia seksualnego znacząco spada. Problem suchości pojawia się u kobiet w wieku

pomenopauzalnym, dlatego higiena po 50-tce czy 60-tce często wymaga zmiany środków do pielęgnacji lub wprowadzenia nowych zwyczajów mających na celu podniesienie nawilżenia (np. wypijanie większej ilości płynów, stosowanie specjalnych żeli itd.).

Jak dbać i higienę intymną?

Skoro, pielęgnując okolice intymne, trzeba pamiętać o tylu czynnikach, jak powinna wyglądać ich prawidłowa higiena? Jak dbać o narządy płciowe i wyjątkowo delikatną skórę wokół nich?

Najważniejsze elementy pielęgnacji to:

 

Powiązane artykuły:

Upławy – co oznacza biała wydzielina z pochwy? >>
Objawy grzybicy pochwy – jakie są? >>
Swędzenie pochwy – co oznacza świąd okolic intymnych? >>

Bibliografia:

  1. B. Domagalska, Kosmetyki do higieny intymnej, w: Świat Przemysłu Kosmetycznego 1/2020 https://www.researchgate.net/publication/340948959_Kosmetyki_do_higieny_intymnej [22.08.2023]
  2. A. Królak, B. Baranowska, U. Tataj-Puzyna, Higiena intymna kobiet w okresie senium, w: Hygeia Public Health, 2018, 53(1): 85-90 http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2018/hyg-2018-1-085.pdf [22.08.2023]
  3. Gałęcka M., Szachta P., Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy – charakterystyka przyczyn oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych, Praca poglądowa, Forum Zakażeń 2013; 4(2)
  4. Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu, Ginekologia Polska 2008
GRZYBICA SKÓRY

PIROLAM®

Ciclopirox olaminum

Pirolam z wygodną pompką rozpyla odpowiednią dawkę leku na skórę zaatakowaną przez grzybicę. Dzięki temu:

WIĘCEJ
PIROLAM<sup>®</sup>
LEK OTC*

Poznaj produkty Pirolam