Peeling skóry głowy – jak oczyścić skórę głowy w domu?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Peeling skóry głowy to zabieg pielęgnacyjny pomagający usunąć fragmenty martwego naskórka, poprawić ukrwienie i dotlenienie skóry głowy. Jak go skutecznie przeprowadzić na skórze porośniętej włosami, czym różni się od zwykłego peelingu robionego w innych miejscach?
Co to jest peeling skóry głowy?
Peeling jest zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym na skórze, którego główny cel to usuwanie martwych fragmentów naskórka. Robiony systematycznie przynosi jednak cały szereg korzyści, w tym:
- poprawia ogólny wygląd skóry,
- poprawia jej koloryt i rozjaśnia przebarwienia,
- wygładza strukturę,
- niweluje niedoskonałości,
- stymuluje skórę do produkcji nowych komórek,
- poprawia jej ukrwienie i dotlenienie,
- przygotowuje ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, zwiększając jej zdolność do absorbowania dobroczynnych substancji i składników odżywczych.
Ze względu na te wszystkie właściwości, peeling powinien być wykonywany tak samo regularnie jak mycie czy odżywianie skóry, choć nie ma potrzeby stosowania go codziennie.
Okazuje się, że nie tylko gładka skóra ud, brzucha czy pleców potrzebuje złuszczania. Coraz więcej osób przekonuje się, że warto regularnie wykonywać również peeling skóry głowy, nawet gdy jest ona gęsto porośnięta długimi włosami. Dlaczego? Ponieważ od jej kondycji w ogromnej mierze zależy kondycja całych włosów. W skórze umiejscowione są korzenie włosowe – tam zostają dotlenione i odżywione, a ze zdrowych korzeni wyrastają zdrowe łodygi.
Peeling do włosów pomaga pozbyć się nie tylko martwego naskórka, ale również niekorzystnej mikroflory w obrębie skóry głowy oraz zalegających na niej resztek preparatów pielęgnacyjnych używanych do mycia lub odżywiania. Takie dogłębne oczyszczenie pozwala utrzymać właściwy poziom higieny głowy i niwelować objawy łupieżu. Dolegliwość ta, polegająca na obecności srebrzystobiałych łusek lubi niestety nawracać. Systematyczny peeling głowy działa regenerująco, wspiera pozbywanie się tych fragmentów, ale też zmniejsza ryzyko nawrotów łupieżu.
Peeling trychologiczny
Dogłębne oczyszczanie skóry głowy szczególnie zalecane jest osobom borykającym się z łupieżem lub posiadającym włosy ze skłonnością do przetłuszczania. Dobrym sposobem na utrzymanie właściwego poziomu higieny jest peeling trychologiczny. Jest to specjalistyczny preparat przeznaczony do złuszczania martwego naskórka spomiędzy włosów.
Wyróżnia się dwa jego rodzaje:
- mechaniczny – zawierający w swym składzie drobinki, które – poprzez pocieranie skóry – usuwają z niej martwe fragmenty naskórka,
- enzymatyczny – usuwanie martwego naskórka odbywa się dzięki zawartym w nim substancjom.
Mechaniczny peeling do głowy najczęściej aplikuje się na wilgotną skórę, przed myciem włosów. Po nałożeniu przez jakiś czas (przeważnie kilka minut) należy wmasowywać go w skórę głowy, docierając do wszystkich jej obszarów i pocierając na tyle mocno, by usuwać naskórek, a jednocześnie na tyle delikatnie, by nie spowodować podrażnień lub uszkodzeń.
Preparatów peelingujących przeznaczonych do skóry głowy jest dużo, można dostać je w drogeriach lub aptekach, bez recepty. Peeling taki można wykonać samodzielnie w domu, raz na kilka dni. Zbyt częste jego stosowanie może podrażniać skórę i przynieść wówczas efekt odwrotny od pożądanego.
Peeling enzymatyczny do skóry głowy
Obok tych działających na martwy naskórek w sposób mechaniczny, można znaleźć peelingi enzymatyczne. Jak one działają? Zawierają w swym składzie substancje (enzymy) działające na zrogowaciały naskórek zmiękczająco, dzięki czemu łatwo się oddziela i zostaje usunięty.
Jak stosować peeling do skóry głowy o działaniu enzymatycznym? Podobnie, jak mechaniczny, przeważnie nakłada się go pomiędzy wilgotne włosy, przed ich myciem (choć zawsze przed zastosowaniem należy zapoznać się z zaleceniami producenta, ponieważ niektóre preparaty przeznaczone są do włosów suchych). Następnie opuszkami palców delikatnie wmasowuje się do w skórę, ale – w przeciwieństwie do mechanicznego – nie spłukuje od razu po masażu, ale pozostawia na głowie na kolejne kilka minut. Ma to na celu wydłużenie zmiękczającego działania preparatu i umożliwienie mu przeniknięcia do głębszych warstw. Enzymy zwykle aktywowane są pod wpływem wody i dopiero aktywne działają na martwy, zrogowaciały naskórek, rozpuszczając go.
Dobry peeling enzymatyczny to taki, który nie tylko pomaga usuwać zrogowaciały naskórek, ale również pielęgnuje i odżywia skórę głowy. Powinien bazować na składnikach naturalnego pochodzenia, niewywołujących podrażnień, ani reakcji uczuleniowych.
Można wykonywać go samodzielnie w domu przy użyciu preparatów dostępnych w drogeriach lub aptekach, zgodnie z zaleceniami producenta. Peeling taki przynosi najlepsze rezultaty, jeśli jest stosowany regularnie, jednak nie częściej niż raz w tygodniu. Ze względu na jego złuszczające działanie, zbyt częsta aplikacja może powodować podrażnienia.
Domowy peeling do skóry głowy
Ta część włosa, która jest widoczna, czyli łodyga, składa się z martwych, zrogowaciałych komórek. Żywa część włosa natomiast to jego korzeń, ukryty pod powierzchnią skóry. Dlatego tak ważne jest dbanie o kondycję skóry głowy – to tutaj odżywiane są cebulki. Ich właściwe odżywienie i pobudza je do produkcji nowych komórek i wpływa pozytywnie na stan całych włosów. Dbanie o same łodygi nie wystarczy więc, by włosy były mocne i zdrowe.
Jak zrobić peeling skóry głowy z użyciem naturalnych, domowych środków? W łatwy sposób można przygotować samemu peeling mechaniczny. Wystarczy do stosowanego na co dzień szamponu – dostosowanego odpowiednio do rodzaju włosów i indywidualnych potrzeb – dodać drobinki, które pomogą zetrzeć martwe fragmenty naskórka.
Świetnie nadają się do tego:
- cukier trzcinowy,
- zmielone ziarna kawy (mogą to być nawet fusy pozostałe po zaparzonej kawie),
- zmielone pestki moreli,
- kasza manna.
Produkty te można wymieszać z szamponem, odżywką czy np., naturalnym olejem stosowanym do olejowania włosów (np. kokosowym, arganowym, oliwą z oliwek). Aplikuje się go tak samo, jak produkt z drogerii – nakłada równomiernie na całą powierzchnię głowy i masuje przez kilka minut opuszkami palców. Na koniec trzeba peeling dokładnie spłukać, umyć włosy szamponem i je odżywić.
Domowy peeling skóry głowy również warto stosować regularnie, nie częściej niż raz na kilka dni. Jest to skuteczna metoda, by pozbyć się złuszczonego naskórka, szczególnie zalecana dla osób ze skłonnością do łupieżu.
Powiązane artykuły:
Łupież i jego objawy >>
Cebulki włosów - jak pobudzić uśpione? >>
Proteiny na włosy – czym są i jak stosować? >>
Bibliografia:
- Anna Piotrowska, Natalia Totko-Borkusiewicz, Adrianna Klucznik, Olej kokosowy – możliwości zastosowań kosmetycznych, w: Postępy Fitoterapii 2019; 20(2).
- Patrycja Hałas, Honorata Nawrocka-Bogusz, Zastosowanie oleju arganowego w kosmetologii, w: Kosmetologia estetyczna / 4 / 2014 / vol. 3
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2014.4-2.pdf (18.06.2021). - Justyna Marwicka, Magdalena Makuch, Kornelia Niemyska, Właściwości oraz kosmetyczne zastosowanie oliwy z oliwek jako produktu bogatego w substancje biologicznie czynne, w: Kosmetologia estetyczna / 5 / 2015 / vol. 4
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.5-1.pdf (18.06.2021). - Natalia Pawłowska, Pielęgnacja włosów. Podręcznik włosomaniaczki, wyd. Blondhaircare.