Specjalista od włosów i skóry głowy - kim jest trycholog?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Specjalista od włosów poszukiwany. Szacuje się, że około 3 milionów Polaków zmaga się z łupieżem. Również wypadanie włosów jest powszechną dolegliwością zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Do kogo się udać z problemami dotyczącymi skóry głowy i włosów?
Specjalista od włosów i skóry głowy
Zdrowe i lśniące włosy to bez wątpienia jeden z najważniejszych atrybutów kobiecej urody. Okazuje się, że również dla mężczyzn włosy są bardzo ważnym elementem wizerunku. Jak wynika z badania „Męska głowa do kontroli”, utrata włosów wywołuje u płci męskiej poczucie bezradności (34 proc. ankietowanych), smutek (33 proc.), żal (19 proc.) oraz strach (11 proc.) [3]. Problem jest poważny, gdyż szacuje się, że nawet 80 proc. mężczyzn doświadcza utraty włosów w jakimś momencie swojego życia, z czego 40 proc. już w wieku trzydziestu lat [5]. Łysienie nie omija także kobiet. Z badań epidemiologicznych wynika, że nawet 20 proc. dorosłych kobiet doświadcza utraty włosów [4].
Wstydliwym problem dotyczącym włosów jest także łupież, który zalicza się do najczęstszych schorzeń skóry głowy. Szacuje się, że około 3 milionów Polek i Polaków zmaga się z nadmiernym złuszczaniem skóry głowy. Łupież atakuje niezależnie od wieku i płci, aczkolwiek w grupie najwyższego ryzyka jest młodzież w wieku od 10 do 20 lat [6].
Powszechność opisanych wyżej dolegliwości sprawia, że stale rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od włosów, a trychologia jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny i kosmetologii.
Kim jest trycholog i czym się zajmuje?
Specjalista z zakresu trychologii medycznej, choć potocznie nazywany jest lekarzem od skóry głowy w rzeczywistości nim nie jest. Wyjątkiem jest ukończenie tej specjalizacji przez lekarza medycyny, np. dermatologa.
Trycholog to specjalista, który zajmuje się skórą głowy i włosami. Analizuje on stan skóry na głowie oraz cebulek włosowych. Na tej podstawie pomaga ustalić m.in. przyczynę nadmiernej utraty włosów lub innych problemów skóry głowy, jak łupież, podrażnienia czy też przetłuszczające się włosy.
Powszechnie nie do końca wiadomo, jak zostać trychologiem oraz jakie studia należy skończyć. Sprawy nie ułatwia fakt, że w Polsce nie ma uregulowań prawnych dotyczących tego zawodu, dlatego wiarygodność kompetencji w tym zakresie powinna być potwierdzona dyplomem ukończenia uczelni medycznej lub kosmetycznej.
Kiedy jest niezbędna konsultacja u trychologa?
W jakich sytuacjach warto odwiedzić gabinet trychologiczny? Generalnie do trychologa można się wybrać z każdym problemem dotyczącym włosów oraz owłosionej skóry głowy. Trycholog posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, by m.in. diagnozować przyczynę łupieżu oraz dobrać właściwe postępowanie.
Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku poważniejszych dolegliwości, do jakich można zaliczyć łysienie, warto skorzystać z pomocy lekarza, gdyż konieczne będzie przeprowadzenie szeregu badań, by postawić właściwe rozpoznanie oraz wdrożyć leczenie.
Na czym polega badanie trychologiczne?
Niezbędnym elementem każdej konsultacji u trychologa są:
- rozmowa na temat sposobów pielęgnacji skóry i włosów,
- ocena stanu skóry głowy i włosów ,
- trichoskopia (inaczej badanie trichoskopowe lub trychoskopia, badanie trychoskopowe).
Konsultacja powinna rozpocząć się od omówienia nawyków pielęgnacyjnych, a także obejrzenia włosów i skóry głowy. W jego trakcie trycholog często wykonuje tzw. test pociągania (pull test), który polega na delikatnym pociągnięciu trzech pasemek włosów w trzech różnych miejscach na głowie, aby ocenić, czy pacjent ma problem z wypadaniem włosów.
Na czym polega badanie trychologiczne, nazywane trichoskopią? Jest to ocena stanu skóry głowy, włosów i ujść mieszków włosowych przy użyciu dermatoskopu lub cyfrowej kamery wideo (trychoskopu) połączonej z monitorem komputera lub telewizora. Dzięki badaniu można zobaczyć skórę głowy nawet w 200-krotnym powiększeniu. Pozwala ono m.in. ocenić obecność stanu zapalnego, stan łodyg włosów, ilość wydzieliny łojowej oraz przyczyny łupieżu.
Jakie zabiegi trychologiczne wykonuje?
Większość gabinetów trychologicznych oferuje możliwość wykonania różnych zabiegów. Wśród najpopularniejszych zabiegów trychologicznych wymienia się:
- terapię światłem LED – wykorzystuje się zimne światło emitowane przez diody w celu zredukowania stanów zapalnych, podrażnień, a także poprawy krążenia, najczęściej u pacjentów z problemem wypadania włosów;
- elektrostymulację z użyciem specjalnego grzebienia – celem zabiegu jest poprawa ukrwienia skóry głowy, co przełoży się na lepszy transport składników odżywczych do cebulek włosowych;
- peelingi enzymatyczne - tzw. oczyszczanie skóry głowy u trychologa, którego celem jest pozbycie się martwego naskórka, ale także poprawa ukrwienia skóry głowy;
drenaż limfatyczny skóry głowy – zabieg nie tylko oczyszcza skórę głowy, ale także pobudza cebulki włosów do wzrostu; - wcierki z użyciem preparatów przeciwłojotokowych, przeciwłupieżowych etc.
Powiązane artykuły:
Badanie włosów – jakie wykonać? Rodzaje >>
Łupież i jego objawy >>
Jak wyczyścić szczotkę do włosów? >>
Bibliografia:
- http://trichomedic.com/wp-content/uploads/2017/11/5.-Bezpieczeństwo-w-trychologii-LNE-105.pdf [data dostępu: 16.06.2021]
- http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf [data dostępu: 16.06.2021]
- https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/517379,tracic-wlosy-za-malo-na-glowie.html [data dostępu: 16.06.2021]
- https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/556170,lysienie-utrata-wlosow-kogo-dotyka-problem.html [data dostępu: 16.06.2021]
- https://www.rp.pl/Medycyna-i-zdrowie/180509761-Walka-z-lysieniem-jaka-cene-placa-za-nia-mezczyzni.html [data dostępu: 16.06.2021]
- https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/527694,jak-pozbyc-sie-lupiezu-raz-na-zawsze.html [data dostępu: 16.06.2021]