Łamliwe paznokcie - co na kruche? Domowe sposoby

Łamliwe paznokcie - co na kruche? Domowe sposoby

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Łamliwe paznokcie można szybko i skutecznie wzmocnić. Zobacz, co stosować na kruche płytki. Dowiedz się, jak zapewnić najlepszą regenerację i zwiększyć elastyczność. Poznaj profesjonalne oraz domowe sposoby.

Przyczyny łamliwych paznokci

Łamliwe paznokcie często stanowią efekt niewłaściwej pielęgnacji oraz stylizacji, powodem ich kruchości może też być nietrafiony dobór produktów w codziennym jadłospisie. Wśród potencjalnych przyczyn wymienić można:

 

Jeśli chodzi o łamliwe paznokcie, przyczyny należy często upatrywać także nieodpowiednio zbilansowanej diecie.

Co na kruche paznokcie?

Kruche i łamliwe paznokcie wymagają szczególnej pielęgnacji, która wzmocni płytki i przywróci zdrowy, estetyczny wygląd. Jak skutecznie radzić sobie z problemem? Co na łamliwe paznokcie sprawdzi się najlepiej? Jeśli martwi cię ich kruchość i nieestetyczny wygląd możesz sięgnąć po odżywki dostępne w aptekach, np. odżywkę z ceramidami. Ten preparat na łamliwość paznokci:

  • regeneruje paznokcie;
  • zwiększa elastyczność płytek;
  • chroni przed nadmiernym łamaniem i rozdwajaniem się;
  • wyrównuje ubytki, wygładza powierzchnię;
  • może stanowić bazę pod lakier, chroniąc przed powstawaniem przebarwień i wydłuża trwałość koloru.

Zawarte w odżywce ceramidy to substancje tłuszczowe (lipidy), stanowiące naturalny składnik skóry, naskórka i paznokci, często nazywane cementem międzykomórkowym. Spajają komórki, chronią przed utratą wody i wysuszeniem, nadają sprężystości.

kruche paznokcie

Domowe sposoby na łamliwe paznokcie

Oprócz tego warto na co dzień stosować domowe sposoby na łamliwe paznokcie. Także i tego typu zabiegi pozwalają wzmocnić, nawilżyć i odżywić płytki, zwiększając ich elastyczność i wytrzymałość. Czego używać do pielęgnacji?

Wymienić można w tym kontekście między innymi olejek rycynowy na paznokcie, działający na wiele sposobów. Produkt ten, będący ekstraktem z nasion rącznika pospolitego, utwardza płytkę, nawilża, przyspiesza wzrost, zwiększa odporność na rozdwajanie, pękanie, uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Oprócz tego olejek rycynowy chroni przed grzybicą oraz infekcjami bakteryjnymi. Zmiękcza też skórki okalające płytki, co jest niezwykle przydatne np. przed wykonaniem zabiegu manicure.

Kolejnym ze sposobów jest stosowanie na paznokcie oliwy z oliwek. Olej ten jest naturalnym emolientem, który pokrywając płytkę delikatną warstwą ochronną, natłuszcza ją i zapobiega utracie wody. Dodatkowo, wysoka zawartość witaminy E sprzyja regeneracji komórek. Oliwę na paznokcie można nakładać w różny sposób. Jedną z metod jest wcieranie jej na zimno w płytkę, co można robić nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Natomiast olejowanie na ciepło polega na moczeniu paznokci w misce z lekko podgrzanym olejem – podwyższona temperatura przyspiesza jego wnikanie. Zabieg ten wykonuje się dwa razy w tygodniu. Warto dodać, że liść oliwny ma silne działanie antygrzybiczne oraz przeciwpasożytnicze, dlatego może być stosowany wspierająco w sytuacji, gdy uszkodzenia paznokci powodowane są przez grzyby.

Jak zapobiegać łamaniu paznokci?

Pamiętaj - bardzo łamliwe paznokcie są problemem, któremu lepiej zapobiegać, niż się z nim zmagać. Nie zawsze jest to możliwe, ale w wielu przypadkach prostym rozwiązaniem okazuje się zmiana życiowych nawyków. Jeśli nie chcesz, by płytki rozdwajały się i kruszyły, zacznij od kilku prostych kroków:

  • zmywaj naczynia w rękawiczkach ochronnych. To samo zalecenie dotyczy wykonywania wszelkich czynności narażających dłonie na długotrwały kontakt z wodą i chemikaliami, takich jak mycie podłóg i okien;
  • w okresie jesienno-zimowym chroń dłonie przed mrozem i chłodnym wiatrem, zawsze nosząc wystarczająco ciepłe rękawiczki;
  • unikaj długotrwałej ekspozycji na stres, który jest czynnikiem stymulującym wiele negatywnych procesów biochemicznych w organizmie, w tym także powodujących zwiększoną łamliwość paznokci;
  • stosuj właściwą dietę, bogatą w witaminy, minerały i białka. Dobrym źródłem substancji niezbędnych do utrzymania zdrowych i mocnych paznokci są między innymi: warzywa (pietruszka, seler, papryka, rzodkiew, marchew), owoce (np. cytrusy, morele, śliwki, awokado), orzechy, migdały, pestki (np. dyni, słonecznika), rośliny strączkowe, czerwone mięso, ryby, owoce morza, mleko, sery, jaja, produkty zbożowe (np. kasze, pieczywo pełnoziarniste).
łamiące się paznokcie

 

Powiązane artykuły: 

Rozdwajające paznokcie - przyczyny. Dlaczego się rozwarstwiają? >>
Żółte paznokcie - u rąk i nóg. Co oznaczają i jak zapobiegać? >>
Badanie mykologiczne – czym jest? Rodzaje >>

Bibliografia:

  1. Aleksandra Wiktoria Surma, Piotr Nockowski, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 1 / 2016 / vol. 5
  2. Julia Wiśniowska, Zofia Dzierżewicz, Radosław Balwierz, Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka.
  3. Sylwia Malinowska, Olejek rycynowy na paznokcie – Wskazówki i zalecenia, https://www.olej.edu.pl/olejek-rycynowy-na-paznokcie/, data dostępu 03 10 2021
  4. Justyna Marwicka, Magdalena Makuch, Kornelia Niemyska, Właściwości oraz kosmetyczne zastosowanie oliwy z oliwek jako produktu bogatego w substancje biologicznie czynne. Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2015 / vol. 4
  5. Oliwa na paznokcie – terapia oliwą z oliwek, https://blogmocnodygresyjny.pl/oliwa-na-paznokcie-terapia-oliwa-z-oliwek/ data dostępu 03 10 2021
PIELĘGNACJA PAZNOKCI

PIROLAM® ODŻYWKA DO PAZNOKCI

z ceramidami

Odżywka z kompleksem ceramidów:

WIĘCEJ
PIROLAM<sup>®</sup> ODŻYWKA DO PAZNOKCI
Kosmetyk

Poznaj produkty Pirolam