Pielęgnacja paznokci - u rąk i nóg. Sposoby

Pielęgnacja paznokci - u rąk i nóg. Sposoby

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Pielęgnacja paznokci nie musi być żmudna, czasochłonna, ani droga. Ważne, aby była właściwa i regularna. Należy przy tym pamiętać, że z odpowiednią dbałością należy troszczyć się, zarówno o paznokcie u rąk, jak i nóg. Dowiedz się, jak pielęgnować płytkę paznokcia, aby zachowała estetyczny i zdrowy wygląd.

Pielęgnacja paznokci u rąk

O tym, że zadbane dłonie i paznokcie są naszą wizytówką nie trzeba chyba nikomu przypominać. I nie chodzi tu jedynie o modne wzory i kolory zdobiące płytkę paznokcia, ale o jej kondycję, która bezpośrednio wpływa na wrażenia estetyczne.

Aby cieszyć się ładnymi paznokciami należy o nie odpowiednio dbać. Pielęgnacja paznokci to proces, na który składają się w głównej mierze:

 

Warto przy tym pamiętać, że wszelkie zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne związane z regulowaniem długości paznokci, nadawaniem im odpowiedniego kształtu, czy pozbywaniem się skórek należy wykonywać specjalnymi narzędziami. Nie muszą być to profesjonalne akcesoria spotykane w salonach kosmetycznych, ale z pewnością przyda się dobrej jakości przyrząd do pielęgnacji paznokci.

Warto zaopatrzyć się m.in. w:

  • obcinak lub nożyczki do skracania paznokci,
  • pilniki o różnej ziarnistości (wśród których do wyboru mamy m.in. pilniki papierowe, metalowe, czy szklane),
  • cążki do skórek lub dłutko oraz drewniane patyczki, kopytko, czy radełko,
  • bloczek polerski,
  • szczoteczkę do dokładnego czyszczenia paznokci.

 

pielęgnacja paznokci

 

Pielęgnacja paznokci u rąk to także ich ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Warto zatem:

Pielęgnacja paznokci u nóg

Niemniej ważna od dbałości o paznokcie u rąk jest pielęgnacja paznokci u nóg. I nie powinna się ona ograniczać jedynie do letnich miesięcy, czy wyjątkowych okazji, a na stałe gościć w harmonogramie codziennych rytuałów higienicznych.

Chociaż paznokcie u stóp nie są tak często eksponowane, jak te u dłoni, to nie znaczy, że nie grozi im osłabienie płytki, pęknięcie, deformacja, czy przebarwienia. Z pewnością należy na bieżąco kontrolować ich długość, czystość oraz chronić przed infekcjami i mechanicznymi urazami. W jaki sposób?

Warto zwrócić szczególną uwagę na:

 

Pielęgnacja paznokci u stóp może również obejmować ich stylizację. Jednak podobnie, jak w przypadku paznokci u rąk, należy stosować lakiery z rozwagą i robić odpowiednio długie przerwy pomiędzy hybrydami i żelami.

Kosmetyki do pielęgnacji paznokci

Dbanie o kondycję paznokci dobrze jest wspierać odpowiednim odżywieniem, nawilżeniem i wzmocnieniem płytki. Można w tym celu sięgnąć po różnorodne kosmetyki do pielęgnacji paznokci. Zalecane są one szczególnie w przypadku osłabionych, kruchych, rozdwajających się i łamliwych paznokci.

Kosmetyki do pielęgnacji dłoni i paznokci występują przeważnie w postaci różnego rodzaju odżywek. Te z kolei mogą przyjąć formę serum, lakieru, maseczki, płynu, kremu, żelu, czy olejku. Wykazują one zazwyczaj działanie:

 

Wybierając konkretny kosmetyk warto zwrócić uwagę na obecność w składzie ceramidów, które odbudowują strukturę paznokcia oraz chronią go przed nadmiernym łamaniem i rozdwajaniem.

Niektóre odżywki do paznokci sprawdzają się również jako baza pod lakier. Można w ten sposób zabezpieczyć płytkę paznokcia przed przebarwieniami, a nawet przedłużyć trwałość koloru.

Szereg kosmetyków dedykowanych do odnowy płytki paznokcia to formuły służące również do pielęgnacji skórek paznokci, ich zmiękczania, nawilżania i natłuszczania. Rozmaite maski, kremy, czy balsamy można także wykorzystywać do zabiegów regeneracyjno-odżywczych na całym obszarze dłoni.

Aby uzyskać optymalny efekt działania kosmetyków do pielęgnacji paznokci należy stosować je regularnie i zgodnie ze wskazaniami producenta.

pielęgnacja paznokci

Pielęgnacja paznokci w domu

Na profesjonalny manicure i pedicure można się wybrać do salonu kosmetycznego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpowiednio zadbać o paznokcie w domowym zaciszu. Wystarczy zaopatrzyć się we wspomniane wcześniej akcesoria oraz preparaty do zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych. Te ostatnie można nawet przygotować samodzielnie.

Pielęgnacja paznokci w domu może wydawać się skomplikowana i długotrwała, ale wszystko jest kwestią systematyczności i wprawy. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o regularnym skracaniu płytki, aby nie dopuszczać do jej pękania i rozdwajania. Dotyczy to rzecz jasna w równym stopniu paznokci u rąk, jak i nóg. Różnica jest taka, że w przypadku dłoni można nadawać paznokciom różne kształty, a na stopach lepiej obcinać i piłować płytkę na prosto.

Jak zrobić to krok po kroku? Instrukcja nie jest zbyt zawiła. Wystarczy:

 

W celu wzmocnienia paznokci warto stosować wymienione wyżej kosmetyki, a raz na jakiś czas wygospodarować chwilę na specjalną kąpiel dla dłoni i paznokci, SPA, peeling lub maskę. Można do tego wykorzystać zarówno gotowe preparaty, jak i naturalne składniki, takie jak jogurt, oliwa z oliwek, awokado, cukier, miód, czy banany.

Bardziej intensywnych zabiegów wymaga z pewnością pielęgnacja paznokci po hybrydzie. Chociaż ze względu na trwałość i wygodę manicure hybrydowy należy dziś do jednej z najpopularniejszych metod upiększania paznokci, to zdejmowanie tej formy lakieru może prowadzić do osłabienia i zniszczenia płytki. Warto w takim przypadku robić sobie dłuższe przerwy pomiędzy takim rodzajem stylizacji, a w tym czasie zapewnić paznokciom właściwe odżywienie i regenerację.

Należy pamiętać, że wraz z wiekiem płytka paznokcia może ulegać osłabieniu i coraz wolniej się odbudowuje. Dlatego tak ważne jest wypracowanie nawyku dbania o paznokcie już w młodości, aby później zabiegi pielęgnacyjne nie sprawiały wielkiego problemu.

Pielęgnacja paznokci u osób starszych nie różni się zbytnio od standardowej, chociaż warto w tym przypadku postawić na silniejsze i systematyczne odżywienie, klasyczny manicure i pedicure, czy nieinwazyjną koloryzację. Część seniorów może mieć problem z samodzielnym wykonywaniem pielęgnacyjnych zabiegów, więc z pewnością przyda się wsparcie najbliższych lub profesjonalnych kosmetologów.

 

Powiązane artykuły: 

Grzybica paznokci u nóg - jak pozbyć się? Leczenie drożdżycy stóp >>
Regeneracja paznokci - po hybrydzie i żelu. Co stosować? >>
Pirolam odżywka do paznokci >>

Bibliografia:

  1. Kamila Schaschner, Wioleta Jankowiak: Zabiegi pielęgnacyjne dłoni i stóp, wydawnictwo PZWL, 2013, ISBN: 9788320046366.
  2. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, Ewa Woś-Wasilewska: Podologia w praktyce. Wybrane zagadnienia, wydanie III, 2020, ISBN: 978-83-928481-4-1.
  3. Michał Sobjanek , Małgorzata Sokołowska-Wojdyło , Ewa Woś-Wasilewska: Dermatologia dla stylistów paznokci, wydanie X, 2019, ISBN: 978-83-928481-0-3.
  4. Maria Błaszczyk-Kostanecka, Hanna Wolska: Dermatologia w praktyce. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3715-9.
  5. Katarzyna Kołodziejska, Izabela Suligowska: Wykonywanie zabiegów zdobniczych paznokci, Poradnik dla ucznia, Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006, [dostęp online: 22.12.2021].

Poznaj produkty Pirolam